Ніхто притомний не візьметься будувати собі будинок на «какаяразніца»

Кажуть, що ми темні люди

Не хотів нічого більше писати про новорічне звернення Зеленського. Але деякі розумники несуть ахінею і таки хочеться відреагувати.

Нам кажуть, що ми, мовляв, «печерні люди». Живемо лише минулим і не здатні мислити поза межами сьогодення. Ми просто не здатні збагнути прогресивного послання президента, бо ідентичність і самоусвідомлення народу – це не про минуле і навіть не про тепер, а винятково про спільне уявлення майбутнього. Звернення Зеленського нібито про це, – пояснюють нам темним.

Спільноти справді гуртує спільне бачення завтра. Але ось це спільне уявлення про завтра неможливе без такого ж спільного уявлення про минуле і реакції на сьогодні.

Ідентичність нової повоєнної Німеччини формувалася на усвідомленому і колективному засудженні минулого. Те, що ми називаємо ліволіберальним мейнстрімом сучасного Заходу, Паскаль Брюкнер обгрунтовано вважає наслідком колективного каяття західних суспільств за імперське минуле. Історія є обов‘язковим випускним іспитом у школах Франції. Етичний імператив найрозвиненіших західних суспільств (часто все більш секулярних) є їхньою чемною рефлексією на протистантське виховання у минулому.

Ми не зможемо спільно побудувати успішне майбутнє, доки не будемо мати колективної ясності про минуле і сьогодні. Ніхто притомний не візьметься будувати собі будинок на «какаяразніца» якому фундаменті.

Михайло Басараб