Олег Березюк: Умань знову лихоманить…

Умань знову може опинитись в центрі скандалу.
Нещодавно це місто було джерелом не дуже приємних новин з України у зв’язку із святкуванням хасидами єврейського Нового року Рош Га Шана.
Після завершення місцевих виборів Умань знову може привернути увагу до себе ЗМІ,правоохоронних органів і політиків.
Ще на самому початку виборчої кампанії з’явилась інформація про те,що територіальна виборча комісія відмовила в реєстрації кандидатом на посаду міського голови діючому меру Умані Олександру Цибрію,але зареєструвала двох інших осіб з прізвищем Цибрій ,які виявили бажання поборотись за цю посаду.
Варто звернути увагу на те, що ці «Цибріі» не є мешканцями Умані і взагалі стали Цибрями в результаті зміни своїх прізвищ лише за декілька місяців до початку виборчої кампанії.
У зв’язку з цим виникає цілком логічне питання,для чого вони це зробили і чому вирішили взяти участь у місцевих виборах саме в Умані,в місті де їх ніхто не знає і до якого вони не мають жодного відношення?
Очевидно,що шансів обійняти посаду міського голови у цих кандидатів не було і вони не могли цього не знати і не розуміти.
Тоді виникає питання,з якою метою ці люди змінили свої справжні прізвища на Цибрій і для чого брали участь у виборах?
Тут відповідь лежить на поверхні.
Цих «Цибріів» було зареєстровано кандидатами на посаду Уманського міського голови лише для того щоб обманути виборців,відібрати голоси у чинного мера Умані Олександра Цибрія і у такий спосіб сприяти перемозі іншого кандидата.
В процесі цієї виборчої кампанії в Умані було зафіксовано ще цілий ряд грубих порушень виборчого законодавства .
У зв’язку з цим голова територіальної виборчої комісії не витримала протиправного втручання у виборчий процес і написала заяву про звільнення.
Були проблеми і з реєстрацією кандидатів від політичних партій,зокрема таких,як «Пропозиція», «Громадянська позиція» і «Наш край».
В результаті потенційні кандидати у депутати міської ради від цих партій взагалі не змогли взяти участі у виборах.
Очевидно,що після таких виборів в Умані залишилось багато незадоволених і навряд чи це буде сприяти роботі новообраного міського голови і депутатів.
Якщо політичні сили,які незадоволені результатами виборів в Умані,почнуть вимагати порушення кримінального провадження і належного розслідування фактів протиправного втручання у виборчий процес,то цей скандал може вийти за межі Умані і перейти на загальнодержавний рівень.
Мабуть сьогодні мало у кого є сумніви в тому,що в організацііі протиправного впливу на волевиявлення громадян на місцевих виборах в Умані були зацікавлені особи,які за попередньою змовою організували цей процес.
Не важко здогадатись, що саме ці оособи і мотивували новоспечених Цебріів змінити свої справжні прізвища та фінансували їх виборчу кампанію.
Швидше за все ці самі особи і здійснювали протиправний вплив на правоохоронні органи,оскільки останні проявляли повну бездіяльність і не реагували належним чином на скарги учасників виборчого процесу.
Реєстрація клонів Олександра Цибрія з метою введення в оману виборців,протиправний тиск на голову та членів виборчої комісії,безпідставна відмова в реєстрації кандидатів від політичних партій та інші порушення виборчого законодавства свідчать про наявність в діях зацікавлених осіб ознак злочину передбаченого ст.157 КК України.
Якщо, у звязку з перешкоджанням вільному здійсненню громадянами свого виборчого права,якась політична сила займе принципову позицію і почне вимагати від правоохоронних органів порушення кримінального провадження і належного його розслідування,то це може призвести до серйозного політичного скандалу.
Він може вийти далеко за межі Умані
і завершитись не лише достроковим припиненням повноважень новообраного Уманського міського голови і депутатів міської ради,а і притягненням до кримінальної відповідальності осіб,які були причетними до фальсифікації народного волевиявлення.
Скандальною ситуацією ,у зв’язку з подіями Умані ,в першу чергу можуть скористатись опозиційні до нинішньоі влади політики .
Вони досить ефективно можуть використати її для критики своїх опонентів і підготовки до наступних парламентських виборів.
Політична сила,яка буде ініціювати і вимагати об’єктивного розслідування грубих порушень виборчих прав громадян і кримінального переслідування винних завжди буде перебувати в центрі уваги ЗМІ і громадян,які залишились незадоволеними результатами цих виборів.
Очевидно,що у цієї політичної сили будуть вагомі підстави і аргументи для критики Міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова,Генерального прокурора України Ірини Венедиктовоі і навіть Презилента України Володимира Зеленського,який відповідно до ст. 106 Конституції є гарантом дотримання законності та забезпечення прав і свобод людини і громадянина і не виконує покладені на нього обов’язки.
Недаремно кажуть що наступни виборча кампанія починається відразу після закінчення нинішньоі,а тому можна очікувати,що історія з грубим порушенням виборчих прав громадян і фальсифікацією результатів місцевих виборів в Умані не залишиться непоміченою і буде мати своє продовження.
Олег Березюк,директор Інституту глобальної політики і права